Przejdź do treści

Narzędzia
dostępności

X

Wiosenny detoks z Wiejską e-skrzynką

heading_title

Wiosenny detoks z Wiejską e-skrzynką

Warzywa i owoce. Poza walorami smakowymi stanowią źródło wielu składników odżywczych i witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, co przydaje się zwłaszcza teraz - w okresie wczesnowiosennym. Mogą stanowić nieocenione wsparcie w walce z przeziębieniami, które pojawiają się wraz z pierwszymi poważniejszymi promieniami słońca. Ochoczo komplementujemy je odpowiednio lżejszym przyodziewkiem i oto już gotowy przepis na sezonową chrypkę. Aby nie stać się nazbyt pociągającą (pociągającym)
z odsieczą ruszają zastępy proszków maści wszelakiej, pieczołowicie uzupełniane w kuchennej szafce na leki, często przewietrzanej w okresie jesienno-zimowym. A gdy jeszcze nasz domownik uczęszcza do żłobka, to i żłobek równie chętnie uczęszcza do domu, roztaczając nierzadko swój czar również i na starszych współlokatorów…

Nowy sezon rozbudza nadzieję na nowalijki, które przecież już niedługo z pewnością pojawią się na straganach. Należy tu jednak podkreślić, że na te prawdziwie zdrowe musimy jeszcze trochę poczekać. A przecież już by się chciało na wiosenny detoks, więc idziemy do sklepu, a tam: Hiszpania, Włochy, Wenezuela…

Szczęśliwie platforma zakupowa Wiejska e-skrzynka, ma w swojej ofercie warzywa i owoce nasze, lokalne i ze sprawdzonego źródła. Dociekliwym locavores niniejszy wpis uchyli rąbka tajemnej dziedziny jaką jest przechowalnictwo. Bo jeśli nie import to skąd jabłka w marcu? W naszym przypadku z gospodarstwa rolnego Pana Tomasza Ostrowskiego z Gogolina koło Bydgoszczy, a jeszcze ściślej z izotermy, która na terenie tego gospodarstwa stoi.

Pan Tomasz prowadzi gospodarstwo wraz z rodziną, a w ramach portalu Wiejska e-skrzynka sprzedaje marchew, cebulę, buraczki i jabłka – każde z nich zachwycające głębią smaku
i zapachu. Warzywa zebrane w zeszłym roku pod koniec października są przechowywane w pomieszczeniach magazynowych budynku z początku XX wieku. Solidna, czerwona cegła utrzymuje wewnątrz temperaturę odpowiednią do przechowania warzyw korzeniowych i cebuli. Te pierwsze zresztą zostały zebrane w idealnym momencie, gdyż schłodzony grunt zapewnił ich lepsze przygotowanie do późniejszego magazynowania. Dzięki temu, naturalnie dojrzała marchew i buraczki, mogły bez problemu przeleżeć całą zimę i nadal, nie tylko prezentują się, ale i smakują znakomicie.

Jabłka, jako towar bardziej wrażliwy, wymagają ściśle kontrolowanych warunków przechowywania. Odpowiednią temperaturę zapewnia izoterma wyposażona w agregat chłodniczy. Wewnątrz utrzymywana jest stała temperatura +1oC, co pozwala na długie magazynowanie jabłek. Dla zapewnienia ich wysokiej jakości i świeżości przez całą zimę, również ich zbiór nastąpił w konkretnym momencie. Zerwane do chłodni przed dojrzałością zbiorczą, początkowo miały smak nieco kwaskowy, co również znalazło uznanie wśród klientów naszej platformy. To zapewniło możliwość ich długiego przechowywania, stąd nadal możemy cieszyć się ich słodkim smakiem. A właśnie – słodkim! W procesie przechowywania nastąpił rozkład skrobi na cukry proste i teraz są znacznie słodsze :)

Aby móc ich skosztować należy się jednak spieszyć. Pan Tomasz mówi, że zostało już tylko około 200 kg jabłek, 150 kg marchwi, 200 kg cebuli i 100 kg buraczków. Powinno wystarczyć do połowy kwietnia, ale jak to mówią: kto pierwszy ten lepszy! W oczekiwaniu na nowalijki skorzystajmy z darów jesieni i powitajmy wiosnę smacznym i zdrowym sokiem owocowo-warzywnym i zakwasem z buraczków. Mmm… nie ma to jak wiosenny detoks z Wiejską e-skrzynką :)


Sok detoksykujący z marchwi, jabłka i selera

Składniki: 3 marchewki, 1 jabłko, ½ selera, świeży imbir (ok. 3 cm)

Przygotowanie: Składniki wyciśnij w wyciskarce wolnoobrotowej. Sok pij świeży, najlepiej tuż po wyciśnięciu.


Zakwas z buraków

Składniki: 1 kg buraków, 1 l wody (niechlorowanej, przegotowanej), 1 główka czosnku (przekrojona na pół, nieobrana), listek laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, 1 małą łyżeczka soli himalajskiej, łyżka zalewy z ogórków kiszonych

Przygotowanie: Buraki umyj i pokrój w plastry o grubości około 1 cm (jeśli wolisz, możesz podzielić buraki na ćwiartki lub połówki). Plastry buraków układaj w kamionce lub szklanym słoiku warstwami, przekładając je przyprawami. Całość zalej wodą wymieszaną z solą i wodą z kiszonych ogórków. Naczynie, w którym kisisz buraki, przykryj gazą lub lnianą ściereczką. Latem zakwas będzie gotowy po 5-6 dniach, zimą fermentacja zajmie nawet do 10 dni.

Oba powyższe przepisy pochodzą z książki pt. „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej®. Przepisy” autorstwa Beaty Anny Dąbrowskiej.