Przejdź do treści

Narzędzia
dostępności

X

O nas

Dzięki naszej stronie poznasz każdego z nas. Naszą historię, pasję, a dzięki możliwościom sklepu internetowego – smak naszych produktów


KIM JESTEŚMY?

Jesteśmy grupą producentów działających w jednym, wspólnym celu – dostarczać najświeższe produkty lokalnym odbiorcom.
(czytaj dalej….)

Wierzymy, że jeśli jest taka możliwość, należy jeść lokalnie. 

Naszą produkcję prowadzimy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jesteśmy grupą pasjonatów, dla których jakość produkowanej przez nas żywności jest najważniejsza. To ona sprawiła, że działamy na rynku już od wielu lat, a nasze marki są rozpoznawalne zarówno w regionie, jak i poza nim. Są wśród nas również młodzi przedsiębiorcy, dla których hobby stało się pasją, a ta przerodziła się w biznes, w który dalej chcą inwestować. 

Każdy z osobna pracował nad doprowadzeniem swojego produktu do perfekcji, ale każdy też dostrzegał ogromne możliwości jakie niesie ze sobą współpraca. Szansą na przekucie planów w rzeczywistość stała się możliwość uczestnictwa w projekcie unijnym. Od tego momentu działamy razem. 

*Zapoznaj się z wizytówką każdego z nas: PRODUCENCI/DOSTAWCY

To producenci nadają kierunek naszej grupie, a do działania popychają nas słowa naszych klientów. Ich opinie i potrzeby. Zawsze słuchamy z uwagą tego co mają nam do przekazania i w ten sposób budujemy lepszy produkt, a tym samym – naszą markę. 

(czytaj mniej.)

NASZA MISJA? – JEDZMY LOKALNIE!

Naszą misją jest zdrowy rozwój branży spożywczej. Stanowimy alternatywę dla produkcji masowej, wysoko przetworzonej żywności. Jesteśmy dla klientów i odpowiadamy na ich potrzeby.

 

CO NAS WYRÓŻNIA?

Bez pośredników

Pomijamy  pośredników – skracając  drogę od producenta do konsumenta.  Chcemy aby żywność przez nas produkowana była dostępna dla mieszkańców miast, a rolnik otrzymał godną zapłatę za swoją pracę. Wypracowanie bezpośredniej drogi sprzedaży nie było łatwe ale udało się!

Ważne jest to, że  jednym miejscu możesz kupić produkty od wielu rolników, płacąc tylko raz podczas jednej transakcji zakupowej. 

Tradycyjne metody wytwarzania

Chcemy udowodnić, że można znacząco poprawić jakość swojego życia poprzez zmianę nawyków żywieniowych.

Dostrzegamy potencjał leżący w produkcji żywności wysokiej jakości, wytwarzanej tradycyjnymi metodami, w zgodzie z sezonowością. Czujemy się częścią tego wspaniałego projektu i widzimy potrzebę dostarczania naszym klientom możliwie najświeższej żywności, uzyskanej metodami naturalnymi. Nasze działania kierujemy do ludzi świadomych. Ludzi, którzy chcą być częścią naszego regionu i żyć w poszanowaniu dla pracy rolnika i środowiska naturalnego. 

Dbamy o środowisko

Lokalna dystrybucja zmniejsza skażenie środowiska związane z przewożeniem żywności na duże odległości. Czy wiesz, że przestawiając się na produkty od lokalnych dostawców możesz znacząco obniżyć swój ślad węglowy? Maksymalnie skracamy łańcuch dostaw żywności, dbając o to aby produkty, które trafią na Twój stół były jak najświeższe, dojrzewały w naturalnych warunkach, a ich dostawa nie obciążała nadmiernie środowiska.

Jakość przede wszystkim!

Każdy z naszych producentów wytwarza żywność w ramach działalności zarejestrowanej w odpowiedniej inspekcji (SANEPID, weterynaria) i jest pod jej stałym nadzorem. Są wśród nas przedsiębiorcy i niewielkie gospodarstwa rolne, ale wszyscy spełniają obowiązujące normy dotyczące bezpieczeństwa żywności.

*Dowiedz się więcej o naszym systemie jakości: (link do zakładki z systemem jakości)

Współpraca

W naszej grupie producentów działa obecnie 12 rolników i 4 przedsiębiorców. Mając wsparcie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy tworzymy grupę operacyjną „Wiejska e-skrzynka”, mającą wspólne cele i wspólnie zarządzaną. To znacznie ułatwia działania logistyczne, sprzedażowe i marketingowe, co przekłada się na skuteczniejsze docieranie z naszą ofertą do klientów. 

Rozumiemy potrzeby naszych klientów

Wiemy, że rośnie zapotrzebowanie na żywność „od rolnika”, a zdobycie jej w mieście nie jest łatwe. Platforma zakupowa otworzyła przed naszymi klientami możliwość pozyskania jej w sposób legalny, łatwy i ze znanego źródła.

Prowadzimy badania konsumenckie, jak również zachęcamy do dzielenia się z nami opinią na temat naszej działalności. 

*Prześlij nam informację zwrotną: (link do formularza opinii) 

Dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej zakupiliśmy odpowiedni sprzęt do unowocześnienia naszej produkcji oraz zapewnienia bezpieczeństwa żywności w czasie jej transportu. Dzięki temu możemy być z naszymi produktami w Twojej okolicy! 

*Jeżeli jesteś zainteresowany uczestnictwem w naszej inicjatywie jako prekursor(?) grupy zakupowej skontaktuj się z nami! Dla działaczy naszej sieci mamy specjalne … (rabaty?), plus pojawimy się z dostawą w Twojej okolicy!

WEWNĘTRZNY SYSTEM JAKOŚCI

Wewnętrzny System Zapewniania Jakości „Wiejskiej e–skrzynki” powstał na potrzeby producentów zrzeszonych w grupie sprzedażowej „Wiejska e–skrzynka”. Został stworzony przez naukowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. 

  • Są to wytyczne dla producentów do stałego podnoszenia jakości i zapewniania bezpieczeństwa zdrowotnego wytwarzanych produktów.
  • Obliguje producentów do doskonalenia praktyki produkcyjnej, aby oferowane produkty były wyróżniającymi się na rynku i zyskiwały coraz większą rzeszę odbiorców ceniących jakość i bezpieczeństwo.
  • Został „uszyty na miarę” w odpowiedzi na potrzeby producentów wchodzących w skład grupy sprzedażowej.
  • Ważny aspekt jakim jest powtarzalność i wysoka jakość wyrobów, które są zapewnione dzięki temu, że producenci mają wdrożony, udokumentowany i działający Wewnętrzny Systemu Zapewniania Jakości „Wiejskiej e–skrzynki”.
  • Daje pewność konsumentom, że kupowane przez nich produkty są bezpieczne i najwyższej jakości.
  • Obliguje producentów do analizy procesu produkcyjnego wyrobów i wytypowanie miejsca/etapu w procesie, które powinny być szczególnie monitorowane, z uwagi na jakość i bezpieczeństwo żywności. To sprawia, że producent sprawuje świadomy i odpowiedzialny nadzór nad wytwarzaniem produktów sprzedawanych w ramach „Wiejskiej e-skrzynki”.
  • Zapewnia przestrzeganie warunków higienicznych podczas produkcji.
  • Producenci, u których wdrożony został System, oceniają się podczas wzajemnych audytów pod względem zapewniania odpowiednich warunków produkcyjnych i higienicznych, co pozwala na utrzymanie najwyższych standardów.
  • To utrzymanie i stałe podnoszenie standardów przez producentów.
  • Wprowadza nadzór nad procesem produkcyjnym, dzięki czemu produkt jest bezpieczny i najwyższej jakości.

Geneza

Każdy podmiot działający na rynku spożywczym zobligowany jest do przestrzegania prawa żywnościowego, a to wymusza orientację w zmieniających się przepisach. Przejawia się to m.in. w tym, że podmiot jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo zdrowotne produktów, które wprowadza do obrotu. Obok tego ważnym aspektem prawa żywnościowego jest spełnienie minimum higienicznego stanowiącego wytyczne i zalecenia Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) i Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) przez podmioty działające w ramach sprzedaży bezpośredniej i dostaw bezpośrednich (produkcja pierwotna) oraz rolniczego handlu detalicznego, a przez przedsiębiorstwa sektora spożywczego wytycznych systemu HACCP, czyli Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli.
Biorąc pod uwagę fakt, że w ramach grupy sprzedażowej działać mogą różne formy prawne, które mogą być zobligowane w różnym stopniu do przestrzegania warunków higienicznych i sanitarnych oraz nadzorowania procesu produkcyjnego, stworzono uniwersalny system zapewniania jakości dla podmiotów zrzeszonych w grupie „Wiejska e-skrzynka”. System zapewniania jakości został zbudowany na podstawie wywiadów i wizji lokalnych u producentów, dzięki którym zapoznano się z potrzebami i punktami, które należy udoskonalić w ich działalności produkcyjnej. Założeniem systemu jest obligatoryjność dla obecnych członków, a także chcących przystać do grupy sprzedażowej w późniejszym czasie. System, dzięki wizytom twórców u konsorcjantów został stworzony „na miarę”, jednak jest na tyle uniwersalny, by w przyszłości mógł być wdrożony w podmiotach chcących nawiązać współpracę z grupą.

Cel

Przystąpienie do grupy sprzedażowej „Wiejska e-skrzynka” wiąże się ze spełnieniem wytycznych Wewnętrznego Systemu Zapewniania Jakości. Przekłada się to na działania prowadzące do stałego podnoszenia jakości i zapewniania bezpieczeństwa zdrowotnego wytwarzanym produktom, a także doskonalenia praktyki produkcyjnej, aby oferowane produkty były wyróżniającymi się na rynku i zyskiwały coraz większą rzeszę odbiorców ceniących jakość i bezpieczeństwo. 


Wytyczne WSZJ

Wytyczne Wewnętrznego Systemu Zapewniania Jakości „Wiejskiej e-skrzynki” są obowiązkowe dla producentów wchodzących w skład grupy sprzedażowej „Wiejska e–skrzynka”, a także będą obligatoryjne dla nowych członków.

Zaprojektowany system obejmuje kryteria, które należy spełnić w kwestii:

  • infrastruktury, a szczególnie wytycznych dotyczących pomieszczeń produkcyjnych
  •  i magazynowych;
  • przechowywania surowców i produktów, a w szczególności monitorowania warunków i czasu przechowywania;
  • wytycznych dotyczących higieny powierzchni produkcyjnych oraz wyposażenia technicznego;
  • nadzorowania procesu produkcyjnego;
  • wytycznych dotyczących personelu, w tym szczególnie prowadzenia szkoleń z różnych obszarów mających wpływ na jakość i bezpieczeństwo oferowanych wyrobów;
  • informacji umieszczanych na etykiecie produktów spożywczych zbywanych w ramach „Wiejskiej e–skrzynki”;
  • audytów wewnątrz grupy sprzedażowej.
  • Korzyści

    Z wdrożeniem u konsorcjantów nieobligatoryjnych systemów czy wytycznych wiąże się wiele korzyści, m.in. zapewnienie wysokiej jakości produktów przez wszystkich konsorcjantów i dzięki temu budowanie pozytywnego wizerunku wszystkich marek wchodzących w skład grupy sprzedażowej. Poza tym wskazanie miejsc w procesie technologicznym, w których należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry przekłada się na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego produktom i, co nie jest oczywiste w tego typu produkcji, powtarzalność wyrobów, która jest bardzo istotna dla jakości postrzeganej przez konsumentów. Konsekwencją niespełniania wytycznych może być wykluczenie członka z grupy sprzedażowej.

    Dzięki wdrożeniu i utrzymaniu przez producentów Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością konsument może być pewny, że zakupiony przez niego produkt jest bezpiecznych i spełnia najwyższe standardy.

    O PROJEKCIE

    Projekt  pn.  „Innowacyjny model współpracy producentów rolnych w ramach krótkich łańcuchów dostaw”. Jego celem jest wybranie najkorzystniejszego sposobu dystrybucji produktów rolnych w ramach krótkich łańcuchów dostaw, dostarczanych od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego, poprzez testowanie 3 modeli sprzedaży żywności …
    (czytaj dalej….)

    Grupa Operacyjna Wiejska e-skrzynka została utworzona z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, który jest liderem projektu. Ponadto w skład  konsorcjum wchodzi:
    Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich,
    rolnicy,
    przedsiębiorstwa. 
    Projekt zakłada wdrażanie innowacyjnych modeli sprzedaży żywności, takich jak:
    sklep przyzagrodowy, w którym rolnik będzie promował i sprzedawał produkty na terenie swojego gospodarstwa,
    platforma sprzedażowa – narzędzie internetowe zaprojektowane zgodnie z potrzebami klientów i producentów, umożliwiające zakup towarów od każdego rolnika posiadającego profil na platformie,
    grupy zakupowe – zorganizowane grupy odbiorców, regularnie i wspólnie zamawiające towary od producentów rolnych. 
    Wskazane modele będą testowanie aby konsorcjanci biorący udział w projekcie mogli wybrać model najkorzystniejszy dla siebie, biorąc pod uwagę specyficzne uwarunkowania dotyczące prowadzonej produkcji. Wskazanie najkorzystniejszej drogi dystrybucji pozwoli na bardziej efektywną sprzedaż również po zakończeniu projektu. Stworzony system będzie mógł służyć jako przykład dla innych producentów wskazując im możliwe rozwiązania. 
    Projekt realizowany jest w trzech etapach:
    I ETAP 
    Inwestycje związane z ulepszeniem produkcji. 
    II ETAP 
    Stworzenie, wdrożenie i utrzymanie wewnętrznego systemu zapewnienia jakości.
    III ETAP 

    Badania konsumenckie służące pozyskaniu wiedzy na temat potrzeb klientów w zakresie dystrybucji i komunikacji – ułatwiające kontakt pomiędzy konsumentem, a producentem.
    Utworzenie platformy zakupowej i zakup samochodu–chłodni.
    Testowanie 3 modeli sprzedaży (przez 12 miesięcy) – kluczowa, najważniejsza część projektu.
    (czytaj mniej.)